22 Dec
22Dec

A CBOE(Chicago Board Options Exchange;a chicago-i tőzsdepiac) volatilitás index visszajelzést ad a kereskedők elvárásairól a piaccal szemben, rövid távon(a következő 30 nappal szembeni várakozást tükrözi).
Az index megjelenése 1993-ra vezethető vissza, amikor néhány ember úgy döntött, hogy mérni szeretné a piaci várakozásokat a jövőre tekintve. Ezt úgy oldották meg, hogy az S&P500-ra érkező határidős ügyleteket(opciós kereskedés) nézték meg és átlagolták. Azaz, ha valaki arra számított, hogy a következő 30 napban az S&P500 értéke csökkenni fog, mint amennyin jelenleg áll, nyit egy Put(eladás) opciót, ha viszont az ellenkezőjére fogad, akkor egy Call(vétel) opciót. Megnézték mennyi Put és Call opció van, ezt súlyozott átlaggal kiszámolták és voilá, kész is a VIX index.(2003 óta máshogy számolják, illetve ennél persze ez is bonyolultabb, az egyszerűség kedvéért nem mentem bele részletesebben)
Más szóval a piac erősségét, illetve a befektetők hangulatát próbálja számokba önteni.
Ezt egy grafikonon úgy reprezentálja az index, hogy a mozgás mértékét 0-100 közé sorolja.

Sokféleképpen lehet vizsgálni a grafikont, ebből egyfajta nézőpontot veszünk most alapul, amely azt mondja:

  • ha az index 0-20 között van, akkor a piac nyugodt és a befektetők bizakodók
  • ha az index 20-30 között van, akkor bizony el lehet kezdeni aggódni
  • ha viszont az index értéke 30 felé emelkedik, akkor nagy mozgásra számítanak(lefelé)

Úgy is nézhetjük, hogy az index nagyjából inverz mozgást végez az S&P500-al szemben, tehát amikor a VIX magasan áll és lassan elkezd csökkenni, akkor az S&P500 emelkedik, illetve ez fordított esetben is igaz.

Hetes grafikonon(egy gyertya egy hét elteltét jelenti) jól látszik, hogy Október 10-én, amikor a VIX magasan állt és csökkenni kezdett, épp akkor indult emelkedésnek az S&P500 index, illetve fordítva, amelyet az első karikával jelöltem.

A VIX-et kereskedni is lehet, de úgy vélem ez a mi esetünkben nem releváns, viszont nagyon jó indikátorként szolgálhat a gazdaság, illetve a tőzsdei mozgások irányának megállapításához.
Érdemes havonta megnézni hol áll(illetve annak függvényében ki milyen idősíkon kereskedik), 

ha a VIX csökkenő trendet mutat akkor vásárolni érdemes, ha növekvő trend jellemző, akkor pedig eladási pozíciókat ajánlott keresni.

PCE
nfp
Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.