26 Jan
26Jan

A pénzügyi világban alapvetően kétféle elemzési stílust különböztetünk meg. Ezek pedig a:

  • Technikai elemzés
  • Fundamentális elemzés

Ebben a cikkben az elsőt fogjuk kivesézni. A technikai elemzés módszere azon alapszik, hogy a kereskedő a grafikont látva, múltbéli statisztikai adatokból(ármozgás, kereskedési volumen, likviditás stb.) állapítja meg a jövőbeni mozgásokat. 

A grafikont elemezve próbáljuk megmondani a jövőt.

Vannak akik szerint ez boszorkányság, azonban én úgy érzem az évek során bebizonyosodott, hogy ha van érzéke valakinek az ismert adatokból kiszedni azt az információt ami kell neki ahhoz, hogy megállapítsa merre mozdulhat az árfolyam, akkor bizony nagy sikereket érhet el. A technikai analízist folytató kereskedők szerint azért nincs szükség megnézni egy cég hátterét(ki az igazgató, nyereséges-e egyáltalán, milyen makrogazdasági körülmények uralkodnak, stb.), mert 

minden ilyen, és ehhez hasonló információ bele van építve az árba. 

Lényegében tehát tényként kezelik, hogy mindenki tud mindent. A technikai elemzés számomra azért lenyűgöző, mert a múltban történt események alapján ki lehet következtetni a jövőt. A tőzsde 1531-es megjelenése óta is, és ma is emberek kereskednek a piacokon. Természetesen manapság már vannak kereskedőrobotok, de azokat ugyanúgy emberek tervezték. 

Forrás: iStock

A grafikon elemzése alapján fogadunk a jövő alakulására az emberi érzelmek teljes kiaknázásával, hiszen úgy is nézhetjük, hogy mások ellen fogadunk. Ha valaki veszít, más nyer, és fordítva. Kijelenthetjük, hogy ez a "játék" hasonlóan működik, mint egy kaszinó. Amikor már teljesen eleged van az egészből, valami sikerül, nyersz egyet, kettőt, és ez visszaránt, majd nem enged "az asztaltól". Mivel 

a pszichológia sosem változik, és a történelem ismétli önmagát,

én is azok közé tartozom, akik úgy gondolják, hogy a technikai elemzés használatával, igenis meg lehet állapítani a mozgás irányának nagyobb valószínűségét. A kereskedés pszichológiailag nagyon megterhelő és nem mindenkinek való. Az interneten rengeteg nyelven, mérhetetlenül sok anyag található a technikai analízisről. Nehéz eldönteni, hogy melyik használható és melyik nem. Ahhoz, hogy sikeres legyen valaki, rengeteg időbe telik, mire rájön, mi az ami működik és mi az ami nem, ezért az emberek nagy része jobban preferálja egy másik "sikeres" kereskedő lemásolását. Manapság nagyon népszerű Instagram, Telegram, TikTok kereskedőnek lenni, akik megmondják, "hogyan csináltak 200.000 dollárt 2 hét alatt ezzel a kereskedési módszerrel" és pózolnak a rengeteg pénzükkel. A gyors meggazdagodás reménye hajtja ezt a gépezetet, és ahogy régen, most is, pont ezektől a "holnapra gazdag akarok lenni" emberektől nyerik el a vagyonukat azok, akik valóban belefektették az időt és pénzt. A technikai elemzéshez jó "pattern recognition", azaz "mintafelismerés" és gyors döntőképesség szükséges, hiszen rengeteg információt kell feldolgoznod, viszonylag kevés idő alatt(ez persze attól is függ, hogy milyen idősíkon kereskedsz). Számtalan indikátor és kereskedési módszer létezik, magadnak kell tesztelned, hogy "nálad melyik működik". Ezért is nagyon nehéz ez a fajta elemzési módszer, hiszen szubjektív, hogy kinek melyik szint vagy kereskedési zóna fontos és ez alapján ki mint lát ki belőle.

Ha egyszer úgy döntesz, hogy technikai elemzésre adod a fejed,

 azt ajánlom ne add fel, sokszor el fogsz esni, de mindig tudnod kell felállni.

PCE
nfp
Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.