13 Dec
13Dec

A világ legnagyobb kriptotőzsdéje, a Binance került most a kriptovilág középpontjába. Az egész azzal kezdődött, hogy a Mazars által készített proof-of-reserve jelentés(bizonyíték, hogy a cég tartalékai fedezik az ügyfelek pénzügyi eszközeit) a legtöbb felhasználóban hagyott némi kivetnivalót.
Amit én kiemelnék, az az, hogy a BTC 97%-ban van fedezve a jelentés szerint, ami nagyjából 245 millió dollár különbséget jelent. Jesse Powell, a Kraken kriptotőzsde alapítója erre fel is hívta a figyelmet, de a Binance azonnal válaszolt:

"A 3%-os "rés" az ügyfelek által felvett kölcsön miatt van, ha ezeket is számításba vesszük(más szóval, ha nem szolgáltatunk BTC kölcsönöket), 101%-ban lenne fedezve a felhasználók pénzügyi eszköze."

A Binance alapítója Changpeng Zhao, alias CZ természetesen megvédi a támadásoktól a cégét, a twitter-en azt írja:

"Ne foglalkozz a FUD(Fear, uncertainty and doubt; félelem, bizonytalanság és kétség)-al. Építs tovább."

Az egésznek a kulcsa az, hogy habár a Mazars egy nemzetközileg elfogadott könyvvizsgáló, illetve adó- és tanácsadó cég, a jelenlegi helyzetben(főleg az FTX összeomlása után) már senki nem hisz el semmit. A Binance mindig is hírdette magáról, hogy a "transparency", azaz átláthatóság biztosítását fontos feladatának érzi, azonban valahogy úgy érzem mégsem kerek a történet.

A jelentésben csak BTC-ről esett szó, más kriptoeszközöket nem említenek, ami szintén aggodalomra ad okot. Mellesleg a vizsgálat úgy zajlott, hogy a Mazars utasította a Binance vezetőit, hogy mozgassák ide-oda a megnevezett eszközöket, ami elmondásuk szerint sikeresen lezajlott és ellenőrizni tudták, hogy ez bizony a Binance tulajdonában van. Mégis sokan kételkednek már bárminek a hitelességében, hiszen bárki írhat, mondhat bármit, vegyük példának ismét az FTX-et.

Ezt a bizonytalanságot és félelmet tovább tetőzte az a hír, hogy a Binance ellen pénzmosás vádjával vizsgálat indult. Ez a twitter-en terjedő hír azonban az első google keresésnél megcáfolni látszik, mivel az igazság az, hogy ez a vizsgálat már 2018 óta tart. A vizsgálóbizottság egyik fele azt mondja van elég bizonyíték a Binance ellen, a másik fele pedig azt, hogy nincs.
Mindenesetre ezek alapján a hírek alapján sokan elkezdték kivonni az eszközeiket a tőzsdéről, amit a cég saját tokenje, a BNB is megszenvedett.

Hiába december 7-én látott napvilágot a jelentés, a félelem és bizonytalanság mostanra lett úrrá az embereken, és ez meglátszik az árfolyamon is.
Érdekesnek találom, hogy ezek a hírek éppen most röppennek fel, és itt jöhet a szokásos kérdés: a hivatalos szervek alá akarják ásni a kriptót? Meglehet. Ezen a héten kerül ki az amerikai inflációs adat illetve a központi bank is most dönt az alapkamatról, ezek együtt szép kis katasztrófát okozhatnak, ha esetleg az adatok nem a várt információval szolgálnak.

Legyünk mindannyian óvatosak, hiszen

jobb félni, mint megijedni.

Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.